Пад знакам Года малой радзімы і 75-годдзя Вялікай Перамогі 25 лютага ў цэнтральнай бібліятэцы імя У.Маякоўскага адбылася літаратурная сустрэча з пісьменніцай і кіраўніком літаратурна-музычнага аб’яднання “Крылы” Галінай Сташкевіч.
Мерапрыемства было падрыхтавана з удзелам вучняў 11-х класаў дзяржаўнага ліцэя і іх настаўніка Валянціны Маліноўскай, якія чыталі ваенна-патрыятычныя творы аўтара. Пад акампанемент піяністкі-“крылаўца” Валянціны Пакрапіўнай гучалі лірыка-пейзажныя замалёўкі Галіны Сташкевіч. Але галоўную партыю трымала сама пісьменніца, прадстаўляючы творы самага рознага жанру: апавяданні, вершы, прытчы… Яе фотапозірк на прыроду ў якасці яркіх здымкаў, афарызмы і лірычныя мініяцюры ў мастацкім афармленні дэманстрырываліся на экране.
Кожны твор Галіны Сташкевіч – шчырая і ўсеабдымная любоў да жыцця, прыроды і людзей, своесаблівая споведзь яе няўрымслівай і неабыякавай душы.
Больш падрабязна пра сустрэчу з Галінай Сташкевіч чытайце на старонцы літаратурна-музычнага аб’яднання “Крылы” (Facebook).
{gallery}/stories/2020/20200228-galina-stashkevich/{/gallery}
В воздухе уже веет весенним ароматом, солнце светит все ярче и греет теплее. В первые весенние деньки мы празднуем Международный женский день. В преддверии праздника учащиеся СШ №4 посетили библиотеку им.Я.Коласа. Для ребят библиотекари подготовили познавательный час ”8 марта – день особый“, где дети узнали об истории праздника. А потом приняли активное участие в мастер-классе по изготовлению подарка для мамы – красивой куклы-травницы, который провела мастер Центра ремёсел и традиционной культуры Акутенок Галина Михайловна.
{gallery}/stories/2020/20200228-denj-osobyj/{/gallery}
8 марта в ряде стран ежегодно отмечается Международный женский день, накануне этого праздника сотрудники отдела обслуживания и информации центральной библиотеки им.В.Маяковского подготовили электронную выставку «О любви и счастье по-французски», в которой представлены книги трёх самых известных женщин-писательниц Франции: Катрин Панколь, Аньес Мартен-Люган и Анны Гавальда, книги которых вдохновляют женщин по всему миру.
С 20 февраля стартовала акции ”Единый республиканский день безопасности“. На протяжении недели в детской библиотеке им. А.С.Пушкина для воспитанников детских садов проводится познавательно-развлекательная программа «Чтобы не было беды». Вместе с работниками библиотеки дети повторяют правила безопасного поведения в чрезвычайных ситуациях. Мальчишки и девчонки в игровой форме постигают азы собственной безопасности, повторяют номера служб спасения и правила дорожного движения для пешеходов, знакомятся с книгами на эту тему.
{gallery}/stories/2020/20200227-chtoby-ne-bylo/{/gallery}
Сколько замечательных сказочных историй написано детскими писателями о животных. 25 февраля в библиотеке им. К.Симонова прошло мероприятие «Мы лесные, степные, болотные, ваших сказок герои - животные». Учащиеся 1«А» класса СШ №5 услышали рассказ библиотекаря об интереснейших приключениях братьев наших меньших, приняли участие в литературной викторине. Ребятам рассказали, кто такие писатели-натуралисты, и предложили вспомнить сказки о животных Сергея Михалкова, Николая Сладкова, Виталия Бианки, Эдуарда Шима и других авторов. Дети с удовольствием приняли участие в разнообразных конкурсах: «Загадки о животных», «Загадки о птицах», «Назовите детенышей», «О ком идет речь?».
{gallery}/stories/2020/20200227-biblio-globus/{/gallery}
В рамках акции ”Единый республиканский день безопасности“ библиотека им. В.Короткевича пригласила 24 февраля на урок безопасности ”За безопасность вместе“ пятиклассников СШ №12. Старший инспектор профилактики городского отдела МЧС Коханчик Ирина Владимировна провела со школьниками беседу по основам безопасности. Она рассказала о том, какие правила нужно соблюдать, чтобы предотвратить возникновение пожара и как себя вести, если появился очаг возгорания. После просмотра видеоролика ”МЧС Беларуси предупреждает“ ребята изучили порошковый огнетушитель и показали, как им пользоваться. В завершении беседы учащиеся получили ответы на интересующие их вопросы. Библиотекарями была организована тематическая выставка, больше всего детей заинтересовал журнал ”Юный спасатель“ и книга ”Помоги себе и другим, или Безопасность в чрезвычайных ситуациях“ из серии ”Детская энциклопедия“.
{gallery}/stories/2020/20200225-za-bezopasnost-vmeste/{/gallery}
Сегодня наркобизнес и наркомания причислены мировым сообществом к глобальным проблемам современности. Во многих странах мира 1 марта отмечается Международный день борьбы с наркоманией и наркобизнесом. К этому дню в фойе детской библиотеки им. С.Маршака оформлена информационная выставка-квилт «Стоп наркотик». Библиотекари с помощью памяток, буклетов и информационных листков по здоровому образу жизни, о вреде употребления наркотиков создали информационное полотно, формирующее негативное отношение к употреблению запрещённых веществ.
{gallery}/stories/2020/20200225-stop-narkotiki/{/gallery}
21 лютага адзначаецца Міжнародны дзень роднай мовы, мэтай якога з’яўляецца захаванне моўнага і культурнага багацця. Да гэтага дня супрацоўнікі абанемента цэнтральнай бібліятэкі імя У.Маякоўскага падрыхтавалі і правялі акцыю “Паклон беларускаму слову”. Чытачам была прадстаўлена кніжная выстава, прапаноўваліся карткі з напісанымі на іх беларускімі словамі, якія было трэба перакласці на рускую мову. Прыемна было адзначыць сярод чытачоў выдатныя веды і павагу да беларускага слова.
{gallery}/stories/2020/20200224-paklon-bel-slovu/{/gallery}
24 лютага споўнілася 85 гадоў з дня нараджэння народнага паэта Беларусі Рыгора Барадуліна. Да гэтай памятнай даты на абанеменце дзіцячай бібліятэкі імя С.Маршака арганізавана кніжная выстава ”Мы – беларусы“, на якой прадстаўлены кнігі пісьменніка і літаратура аб ім. Чарадзей беларускай паэзіі, мастак роднай мовы, чалавек-легенда — ужо 6 год, як яго няма з намі. Але жывуць яго вершы, яго поўныя пяшчоты словы, яго закаханасць у людзей, матулю і малую Радзіму.
{gallery}/stories/2020/20200224-mi-belarusi/{/gallery}
21 лютага святкуецца Міжнародны дзень роднай мовы. Бібліятэка імя Я.Коласа адзначыла гэты дзень разам са сваімі чытачамі лінгвахвілінкай ”Роднай мовы пералівы“, дзе бібліятэкар расказала прысутным пра гісторыю гэтага дня, нагадала вядомых беларускіх класікаў, пазнаёміла з новымі імёнамі ў беларускай літаратуры і напрыканцы заклікала не забываць родную мову і чытаць па-беларуску.
Таксама на працягу ўсяго дня чытачы маглі паўдзельнічаць у гульні ў асацыяцыі ”З любоўю да роднага слова“. Так, у бібліятэцы паспрабавалі даведацца, што чытачы думаюць пра беларускую мову, літаратуру, пісьменнікаў. Аказалася, усе ўдзельнікі лічаць беларускую мову роднай, прыгожай і мілагучнай, а з пісьменнікаў першымі ўспамінаюць Якуба Коласа і Янку Купалу. Некаторыя нават цытавалі любімыя вершы і пісалі свае любімыя словы на беларускай мове.
{gallery}/stories/2020/20200224-z-lubouy-da-rodnaga-slova/{/gallery}